Spotkanie z panią Danutą Szyksznian-Ossowską ps. "Sarenka"

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z niesamowitą osobą, uczestniczką powstania wileńskiego i żołnierzem AK, panią Danutą Szyksznian- Ossowską, pseudonim "Sarenka". Pani Danuta opowiadała nie tylko o swoich dramatycznych doświadczeniach wojennych, ale i dawała rady dotyczące tego, jak żyć i czym się kierować , aby być patriotą i człowiekiem uczciwym. Spotkanie prowadziła reżyserka i dokumentalistka pani, Joanna Pieciukiewicz.

Współczesny świat cierpi na deficyt autorytetów. O gościu można z całą pewnością powiedzieć, że jest autorytetem zarówno dla młodego pokolenia, jaki i osób starszych. Mogli się o tym przekonać uczestnicy spotkania z panią Danutą Szyksznian-Ossowską. Do czytelni szkolnej przyszło ponad 40 uczniów klasy IR, IGe, II EO oraz IIIR. Przy tak licznym audytorium pani Danuta mówiła nie tylko o swoich przeżyciach w czasie wojny i okupacji, ale przybliżyła także realia wojenne, opowiadała o postaciach nieznanych szerszemu odbiorcy, ale godnych zapamiętania i naśladowania. Szczególną uwagę poświęciła kwestii wychowania oraz roli szkoły, rodziny i literatury w kształtowaniu młodego człowieka. Pani Danuta nie ograniczyła się tylko do czasów wojny, bo mówiła o swoim życiu w powojennej Polsce i czasach współczesnych. Dawała także cenne rady dotyczące tego, jakimi wartościami należy się kierować w życiu, by być człowiekiem uczciwym i porządnym. Były łzy wzruszenia, ale i śmiech, bo zaproszony gość wykazał się niesamowitym poczuciem humoru. Po spotkaniu pani Danuta podpisywała swoją książkę "281 dni w szponach NKWD".

Autor: Justyna Dębowska-Kowalska