Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 956948
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kontakt

Zespół Szkół Budowlanych

im.Kazimierza Wielkiego

71-402 Szczecin

tel.    91 422-52-34

tel.    91 422-03-43

E-mail:szkola@zsb.szczecin.pl

 

Piknik naukowy

W środę 27 maja 2015 r. odbył się w naszej szkole „Piknik Naukowy Odnawialnych Źródeł Energii”. Piknik jest wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „PWP Zielona Energia w Szkołach” realizowanym na obszarze województwa zachodniopomorskiego i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach tego programu w roku szkolnym 2014/2015 realizowane są w klasach II i III Technikum Zawodowego Nr 1 w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnejdodatkowe zajęcia poświęcone tematyce OZE. Podczas Pikniku Naukowego OZE pragnęliśmy zwrócić uwagę na konieczność ochrony środowiska i możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energiijako alternatywnego źródła dla paliw kopalnianych. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli zobaczyć wiele możliwości zastosowania tzw. czystej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Piknik organizowanybył na zasadzie warsztatów, podczas których można było wszystkiego dotknąć i samemu spróbować jak dane urządzenie działa. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły ale także zaproszeni goście, m.in. przedszkolaki z okolicznych przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z opiekunami. Uczestnicy pikniku otrzymali z rąk pani dyrektor specjalne upominki.

Atrakcje, które towarzyszyły wydarzeniu:

Miasteczko ruchu drogowego

Miasteczko ruchu drogowego z pojazdami OZE, pozwala na przetestowanie modeli pojazdów w "ruchu ulicznym". Tor wyścigowy

W przeciwieństwie do Miasteczka ruchu drogowego z pojazdami OZE, tor wyścigowy nie wymaga stosowania się do przepisów ruchu drogowego. W tym przypadku liczy się najkrótszy czas przejazdu.

Szkoła pilotażu minidronów

Drony to "bezzałogowe statki latające" (ang. unmannedaerialvehicle, UAV), bezzałogowe systemy latające (ang. unmannedaerial system) czyli statki powietrzne, które nie wymagają do lotu załogi obecnej na pokładzie, mogą być pilotowane zdalnie lub wykonywać loty autonomicznie.

Co wspólnego mają drony z projektem? Tego typu sprzęt nie był dostarczany do szkół. Jednak źródłem zasilania drona mogą być ogniwa paliwowe oraz wodór. Istniejące już drony o przeznaczeniu szpiegowskim zasilane w ten sposób mogą przez 4 dni nie wracać do bazy. Drony mogą być wykorzystywane w mniej militarnych zadaniach. Dron z podwieszoną kamerą termowizyjną umożliwi wykonanie termogramów w miejscach do których trudno dostać się "z ziemi".

Szkoła pilotażu minidronów - pozwoli uczestnikom pikników na sprawdzenie się w roli pilota mini drona. 

Stanowiska OZE

Stanowiska OZE są wystawą pomocy dydaktycznych związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Stanowisko termowizja

Kamery termowizyjne mają wiele zastosowań między innymi w budownictwie, przemyśle itp. Możliwość obejrzenia swojego termogramu "na żywo" jest często jedną z ciekawszych atrakcji.

Stanowisko – tablety w edukacji

Tablety wykorzystywane mogą być do sterowania wybranymi pojazdami, do prezentacji filmów, transmisji z kamery termograficznej lub drona (na tablecie lub pośrednio na ekranie projektora). W projekcie na urządzeniach tych można było odczytać treść instrukcji laboratoryjnej, obejrzeć film z przebiegu eksperymentu czy przetestować pracę z kamerą termowizyjną przy pomocy dedykowanych symulatorów. Dodatkową atrakcją pikniku była możliwość przejazdu rowerem elektrycznym, który jest urządzeniem dostępnym na rynku. Relacja z wydarzenia przedstawiona została w lokalnej prasie.

 

Autor: Agnieszka Jaksim

Publikacja: Administrator