Zostań honorowym krwiodawcą

W dniu 15 grudnia 2015r. w auli szkoły odbyły się spotkania młodzieży z lekarzem Tadeuszem Gębką z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Zdając sobie sprawę, że nasza młodzież znajduje się w okresie bardzo intensywnego budowania własnego systemu wartości, a rolą szkoły jest wskazywanie wartości społecznie i moralnie pożądanych uczniom klas I – IV Technikum Zawodowego nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych zaproponowano zajęcia promujące ideę honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży szkól ponadgimnazjalnych.

Tematyka prelekcji uwzględniała realizację przyjętych na bieżący rok szkolny zadań wychowawczych i profilaktycznych. Dzięki treściwemu przekazowi informacji związanych z problematyką krwiodawstwa możliwym było uświadomienie potrzeby dzielenia się krwią, jako darem mogącym ratować życie. Kto może zostać krwiodawcą? Jakie choroby wykluczają  oddawanie krwi? Jak trzeba się przygotować do pobrania krwi? Jak często można oddawać krew? Czy jak już zacznę oddawać krew, to muszę już to robić stale? Co tak właściwie dzieje się z krwią po jej pobraniu? – te i inne ważne pytania znalazły swoje odzwierciedlenie zarówno w prezentowanych materiałach filmowych jak i w żywo prowadzonych przez p. Tadeusza Gębkę zajęciach.

Autor: Anna Jukiel